1
ENGLISH   | 
HABERLER
KARTEPE´DE TARİH CANLANIYOR
Orjinal Resim

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in talimatı ile başlayan Tarihi Su Değirmeni, restorasyon çalışmaları bitme noktasında geldi. Kartepe’de tarih yeniden canlanıyor.

Kartepe Suadiye Mahallesi’nde genel mimari özellikleri itibariyle, 19’ncu yüzyıl sonu 20’nci yüzyıl başı yapısı belirtilen tarihi su değirmeninde restorasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor. Kartepe Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan restorasyon projesi kapsamında tarihi su değirmeni aslına uygun olarak bina duvarlarının güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Su kanalı yeniden yapılarak hazır duruma getirildi. Değirmenin çatısının da montajının tamamlanması sonrasında çevre düzenlemesi yapılacak.

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR  

Tarihe büyük önem veren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in talimatı ile başlayan restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile tarihi su değirmeni Kartepe’nin yaşayan tarihi yapıları arasında yerini alacak. Küçük su deresi yanında kurulan Tarihi su değirmeni dikdörtgen planlı yapının oturum alanı 79 metre kare, kullanım alanı ise 62 metre karedir. Su değirmeni çevre zemine taş kaplama yapılacak. Değirmenin bulunduğu ve altından derenin geçtiği bölümün zeminine ise ahşap çıtalar üzerine ahşap kaplama, geçişte kullanılan taş basamak da kaldırılarak ahşap basamak eklenecek.

TARİHİ MİRASIMIZ

“Turizm ilçesi olan Kartepemizde tarihi zenginliklerimiz kültürümüze zenginlik katmaktadır” diyen Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Tarihi Su Değirmeni uzun zamandır restorasyon yapılması için bekliyordu. Nasip bizim dönemimizde oldu. Bundan dolayı mutluyuz. Hemşehrilerimizin istek ve taleplerine karşın gereken hizmetler yapılırken, ilçemizin tarihini de sahip çıkıyoruz. Su değirmeni tarihi mirasımızdır. Aslının korunarak modern görünüme kavuşması için ekiplerimiz tarafından çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde konuştu.    

Arşiv  l 
Yazdır  l 
285 Kez Görüntülendi
 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 31.07.2018 10:02:43
 
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez´in talimatı ile başlayan Tarihi Su Değirmeni, restorasyon çalışmaları bitme noktasında geldi. Kartepe´de tarih yeniden canlanıyor.
l Fotoğraflar